Dřevěné podlahy se vyznačují přirozeným přírodním vzhledem a příjemným povrchem. A aby si zachovaly své klady, je třeba o ně náležitě pečovat. Ať již se jedná o podlahu lakovanou nebo s povrchem upraveným voskovými oleji, je třeba věnovat jí vhodnou péči. Samozřejmostí by tedy měla být vhodná údržba podlahy, jejím naprostým základem je kvalitní, pečlivé a hlavně pravidelné čištění. Pokud není údržba dřevěné podlahy prováděna pravidelně, dochází k rychlejšímu stárnutí její povrchové úpravy i samotného dřeva nebo dokonce k lokálnímu nebo i plošnému poškození materiálu. Pak už lze dřevěné podlaze vrátit krásný vzhled pouze renovací.
Vliv teploty a vlhkosti na dřevěné podlahy
V místnostech s dřevěnou podlahou je vhodné udržovat adekvátní vlhkost a teplotu. Dřevo je materiál, který dobře přijímá vlhkost. Při jeho zvlhnutí nebo dokonce promočení může dojít k nabobtnání dřeva a nevratným změnám jeho tvaru. U některých druhů dřevin navíc při delším kontaktu s vodou dochází k zešednutí dřeva. Při vyschnutí dřeva naopak dochází k jeho smršťování a vzniku nevzhledných a nežádoucí spár, případně může dojít k rozeschnutí dřeva i k dalším deformacím. V místnostech s dřevěnou podlahou je tedy ideální udržovat vlhkost vzduchu zhruba v rozmezí 45-65 % a teplotu mezi 15-25 °C.
Údržba dřevěných podlah
Pro zajištění dlouhé životnosti a krásného vzhledu dřevěné podlahy je třeba pravidelně provádět její čištění a údržbu. Některé kroky hravě zvládnete sami, při ošetřování a obnovování povrchové vrstvy, která chrání dřevo, je ale vhodné obrátit se na profesionály. Ti dokáží podlahu nejen dokonale vyčistit, ale i obnovit její povrch tak, aby byla zajištěna kvalitní ochrana dřeva. Voskovaný i lakovaný povrch dřevěné podlahy si zaslouží důkladnou a s láskou prováděnou péči, kterou vaší podlaze rádi poskytneme.
Jak chránit dřevěnou podlahu před poškozením
Nejdůležitějším krokem je zamezení nanášení nečistot zvenčí. Ideální je vždy používat přezůvky nebo alespoň důkladně očistit obuv o rohožku a je-li obuv mokrá, pak ji důkladně otřít. Dřevěným podlahám škodí zejména delší kontakt s vodou a dalšími tekutinami, proto je důležité mu v maximální možné míře zamezit. Delší styk dřevěné podlahy s tekutinou může způsobit neestetické skvrny a popraskání povrchových vrstev laku. Dlouhodobý kontakt s tekutinou může u dřevěných podlah, které již mají porušenou povrchovou úpravu, způsobit nabobtnání dřeva nebo deformaci jeho tvaru. Riziko nasáknutí podlahy hrozí zejména v kuchyni nebo při nepozorném vytírání. Je tedy třeba dát zvýšený pozor na rozlité tekutiny a pokud dojde k potřísnění dřevěné podlahy, okamžitě z jejího povrchu veškeré kapky a loužičky důkladně otřít.
Čištění dřevěných podlah
Aby si dřevěné podlahy uchovaly své skvělé vlastnosti a krásný vzhled, je třeba je pečlivě čistit. Při opomenutí údržby dřevěných podlah může dojít k poškození jejich povrchové úpravy, údržba by tedy měla probíhat v pravidelných intervalech. Při čištění a údržbě dřevěných podlah a volbě vhodných čistících prostředků je třeba vycházet z typu povrchové úpravy konkrétní podlahy. Základem péče o dřevěné podlahy je suché čištění. Při mokrém čištění dřevěné podlahy je třeba dbát na to, aby nedošlo k jejímu promočení a nikde, zejména ve spárách, se nehromadila voda a netvořily se loužičky.
Suché čištění dřevěných podlah je základ
Při suchém čištění dřevěných podlah se postupuje stejně jak u lakovaného tak u olejovaného povrchu. Základem je podlahu co nejčastěji zametat. Zametením se odstraní nejen prach, ale i hrubé nečistoty a kamínky, které mohou způsobit poškrábání povrchu dřevěné podlahy, v horším případě mohou dokonce zapříčinit i vznik hlubších děr. Vhodné je také pravidelné vysávaní, které zamezí usazování prachu a nečistot ve spárách. Při vysávání vždy používejte nástavec s měkkým kartáčem, aby nedošlo k poškrábání svrchní vrstvy dřevěné podlahy. Při mokrém čištění je třeba postupovat podle konkrétního typu povrchové úpravy podlahy a podle něj také volit vhodné čistící přípravky. Ideální je používat hadr či mop, který nepouští vlákna.
Mokré čištění lakovaných dřevěných podlah
Lakovanou dřevěnou podlahu je možné vytírat hadrem nebo mopem vymáchaným buď v čisté vodě nebo v roztoku vody s šetrným čistícím prostředkem. Hadr nebo mop by měl být důkladně vyždímaný, protože příliš mnoho vody může zapříčinit nevratné poškození laku nebo i samotného dřeva. Je třeba vyvarovat se použití agresivních čistících prostředků. Po vyčištění dřevěné podlahy je ideální ošetřit ji vhodnou leštěnkou, která nejen zvýrazní její vzhled, ale také ochrání povrch podlahy. Práci může usnadnit použití leštičky.
Mokré čištění dřevěných podlah s povrchem upraveným voskovými oleji
Dřevěné podlahy s povrchem upraveným voskovými oleji je třeba mýt vlažnou vodou s přídavkem zhruba 1% voskového oleje. Po důkladném vytření by se podlaha měla nechat ideálně přes noc vyschnout a během schnutí by se na podlahu pokud možno nemělo vůbec vstupovat. Ošetřením voskovým olejem se obnoví povrchová úprava podlahy a zvýší se její odolnost proti poškrábání a poškození obecně.
Zajistíme profesionální údržbu dřevěných podlah
Staráme se o údržbu nejen dřevěných podlah našich zákazníků. Jsme schopni zajistit jednorázovou i pravidelnou údržbu podlah jak v bytech a kancelářích, tak i v průmyslových objektech. V nezbytných případech zajistíme i broušení dřevěné podlahy nebo její kvalitní celkovou renovaci.