Podlaha představuje nejzatíženější část domu a tak bychom jí měli věnovat náležitou pozornost. Dřevěné podlahy k těm nejpevnějším a nestabilnějším. Pokud ovšem po čase taková podlaha vykazuje nedostatky, jako například vrzání, zašedlost, mezery mezi jednotlivými prkny, je třeba podlahu renovovat nebo vyměnit. Mnozí ani netuší, že pod tím kobercem, který zdobí jejich obývací pokoj, mají dokonalou parketovou podlahu, která může opět zářit jako nová.
Dřevěná podlaha, parkety a renovace podlah
Jestliže jsme se tedy rozhodli, že takovou podlahu renovujeme, musíme mít od začátku jasno, jak vše provést, zařídit, co budeme potřebovat a zda to vůbec má cenu. Podlaha musí být stabilní, pevná a v podstatě musí být dobrým základem pro spokojený život v domě nebo bytě. Ovšem po léta používání i ta nejpevnější a nejspolehlivější podlaha potřebuje opravu. Renovace podlah tak může navrátit její ztracený vzhled.
Dřevo je ekologický materiál
Ještě než začneme s renovací, můžeme si něco málo říci o materiálu. Dřevo je a od pradávna také bylo dokonalým stavebním materiálem, kdy si lidé stavěli své příbytky a v dnešní době jde o ekologický materiál, který je nejen velmi oblíbený, ale také krásný a pevný. Navíc také nádherně voní. Dřevo má výborné tepelně izolační vlastnosti, je příjemné na dotyk, má nezaměnitelnou strukturu, kterou jen tak nic nenahradí. K pokládce dřevěných podlah se hodí například dřeviny, jako je dub, klasický jehličnan smrk, ale také borovice, modřín, osika i olše a exotický cedr.
Renovace podlah a postup práce
Každá práce vyžaduje pečlivou přípravu. Musíme oslovit odborníky, aby nám sdělili rozsah poškození podlahy, navrhne možné řešení a zároveň i cenu. Pokud podlaha nevykazuje nenávratné poškození anebo stopy hniloby, můžeme začít s renovací. Profesionální firma, která se zabývá právě renovacemi podlah, nabízejí spolehlivé služby, ví, jak svou práci dělat dobře a především kvalitně. Renovace podlah není zrovna jednoduchá záležitost, ale pokud budeme postupovat správně, výsledek bude jistě stát za to.
Renovace podlah – brousíme, tmelíme
Na první pohled jsou staré dřevěné nebo parketové podlahy nevzhledné, ale jejich zašedlost se dá dobře odstranit. Postačí, když hned napoprvé odstraníme vyčnívající hřebíky, parkety, které jsou nenávratně poškozeny a podobně. Podlahu pak je potřeba na hrubo vybrousit. Odstraníme tak starý lak a nátěr, ale také barvu, nečistoty a dokonce i menší rýhy a škrábance. Podlaha se tak díky broušení může snížit až o 2 mm, ale na konečném výsledku to nijak nepoznáme. Podlaha tak získá nový nádech, novou barvu.
V případě, že jsme skončili s broušením, které se musí provádět výkonnou bruskou, můžeme odstranit mezery mezi jednotlivými prkny a parketami, dolíky a podobně. K tomu poslouží speciální podlahářský tmel, který nanášíme celoplošně nebo jen na poškozená místa. Následně je třeba podlahu opět vybrousit, ale tentokrát do hladka. Dostaneme tak hladký a finální povrch podlahy, který je ovšem také potřeba ochránit před mechanickým poškozením, prodloužíme jí tak životnost. Znamená to, že podlahu musíme ještě ošetřit lakem, olejem nebo voskem. Lakování patří mezi nejvyužívanější povrchové úpravy a v tomto případě je nutné nechat podlahu dobře vyschnout, protože se lakování provádí v několika vrstvách.